Haber

Yunanistan Dışişleri Bakanı Türkiye ile Sorunları Verimli Bir Diyalogla Çözmek İstiyor

Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgos Yerapetritis, Yunanistan’ın sorunları Türkiye ile “üretken bir diyalog” içinde çözmek istediğini söyledi.

Yunanistan’ın “To Vima” gazetesine röportaj veren Yerapetritis, Atina’nın Türkiye dahil tüm komşu ülkelerle iyi ilişkiler sürdürmek istediğini belirtti.

Yerapetritis, Türkiye ile ilişkilerde iyi bir iklimin yakalandığını ve adım adım ilerleme kaydedildiğini belirtti.

Yerapetritis, Türkiye ile anlaşmazlık yaşandığında bu anlaşmazlığın krize dönüşmesini engelleyecek emniyet valfi işlevi görecek ortak anlayışın bulunmasını değerli bulduğunu belirterek, şöyle konuştu:

“Türkiye ile verimli bir diyalog kurmak istiyoruz. Ataletin anlaşmazlıkları çözmenin bir yolu olmadığına inanıyoruz. Karşılıklı yarar sağlayacak anlaşmalara yol açacak bir diyalog temeli var. Sivil koruma, göç politikası ve turizm gibi konular, çatışmaların çözümleneceği alanlardır. İki ülke arasında olumlu anlaşmalar yapılabilir.”

Yerapetritis, Türkiye ile Yunanistan’ın Filistin konusunda aynı çizgide olmamasının ikili ilişkilerde sorun yaratmayacağını belirterek, “Bu durum ne olursa olsun Türkiye ile diyaloğumuzu ve işbirliğimizi sürdüreceğiz.” söz konusu.

Yunanistan’ın Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’nda Gazze’de ateşkes çağrısı yapan karar taslağına karşı oy kullanmaktan kaçınmasının nedenlerine değinen Yerapetritis, Yunanistan’ın bu taslak için getirdiği önerilerin nihai metinde yer almadığını söyledi.

Yerapetritis, “Çekmeme oyu hiçbir zaman olumsuz oy ile aynı anlama sahip değildir.” dedi. İfadesini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu