Haber

Kiralık katil olmak için iş başvurusunda bulunan asker tutuklandı

ABD’li bir asker, hicivli “Rent-a-Hitman” web sitesine iş başvurusunda bulunduktan sonra tutuklandı. Tennessee Ulusal Hava Muhafızları’nda görevli 21 yaşındaki bir asker olan Josiah Ernesto Garcia, “ailesini geçindirmek için paraya ihtiyacı vardı, bu yüzden kiralık katil olmak istiyordu” dedi.

SİTE, İSARALI BAŞVURULARINDAN SONRA FBI’A BİLDİRİM VERDİ

Ordunun başvurduğu site ilk olarak 2005 yılında bir siber güvenlik firmasının reklamını yapmak için kurulmuş, gözden düşmesinin ardından kiralık katil olmak için iş başvurusunda bulunmaya da imkan veren bir hiciv sitesine dönüşmüştür.

Amerikan Federal Soruşturma Bürosu’na (FBI) göre, Temmuz 2021’de orduya katıldığı belirlenen Josiah Ernesto Garcia, askeri deneyimini ve tüfek kullanma becerilerini öne çıkaran özgeçmişini Şubat ayı ortasında bu sitede yayınladı. Siteye başvurduktan sonra yanıt alamayan Garcia, siteyle tekrar iletişime geçti. Bunun üzerine site FBI’a durumu bildirdi ve FBI’ın direktifleri doğrultusunda yanıtlar yazmaya başladı.

FBI: 5.000 DOLAR İÇİN BİRİNİ ÖLDÜRMEYİ KABUL ETTİ

FBI’a göre, Garcia, yakında doğacak çocuklarına bakmak için yapacağını söyleyerek, bilinmeyen bir casusun birini 5.000 $ karşılığında öldürme teklifini kabul etti. Daha sonra, bir casus onu bir parkta karşıladı ve öldürmek istediği kişi hakkında bilgi içerdiğini söylediği bir paketle birlikte ödemenin ilk yarısı olan 2.500 doları verdi.

Tennessee’deki savcılığın basın açıklamasına göre, kurallar üzerinde anlaştıktan sonra Garcia, cesedin bir fotoğrafına ihtiyaçları olup olmayacağını sordu. Ardından tutuklandı ve evi arandı. Kolluk kuvvetleri de konutta yarı otomatik bir silah buldu. Garcia, duruşmasında karar verirse 10 yıla kadar hapis cezasına çarptırılabilir. (BBC Türkçe)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu