Yaşam

Kedilerin Suyu Sevmediğini Kim Söyledi: Bir Zamanlar Mürettebatla Açık Denizlere Açılan “Gemi Kedileri”

Kediler deniz yaşamı için çok uygundu ve onların dünyaya yayılmaktanDenizciler büyük ölçüde sorumluydu.

Hem hurafelerden hem de sağladıkları faydalardan dolayı. denizcilerin her anına eşlik edenBu maskotlar da onlara duygusal destek verdi.

Gemide istenmeyen canlılara karşı en etkili çözümün kediler olduğunu düşündüler.

Sıçanlar ve zararlılar; Mürettebatın yiyeceklerini mahvetmesi, ekipmanlarını çiğnemesi ve hastalık yayması büyük bir sorundu. 19. yüzyılın imkanları göz önüne alındığında, en etkili analizonlar kediydi.

ABD hükümeti, Farelerden korunmak amacıyla, 19. yüzyılda kedi satın almaya ve onları ABD Donanması’na tedarik etmeye başladı. Ayrıca İngiltere’de Birinci Dünya Savaşı sırasında şehirlerden binlerce sokak kedisi toplanarak orduya verildi.

Kedilerin kuyruklarıyla havayı kontrol edebildiğine inanıyorlardı.

İlk denizciler, kedilerin kuyrukları belirli bir biçimde hareket ettiğinde kızdıklarını ve kısa sürede öfkelendiklerini biliyorlardı. gemiye düşecekbunun şiddetli bir fırtınaya işaret ettiğini düşündüler.

Ekip, kedilerin gemilerindeki tüm hareketlerini izlemeye ve olağandışı davranışlarını gözlemlemeye başladı. fırtına uyarısı olarak o gördü. Şişirilmiş kediler; Küçük, tüylü barometrelerdi.

Kediler aynı zamanda birçok hurafenin de kaynağıydı.

Bir kedinin gemiye binmesinin uğur getirdiğine inanılıyordu. Öte yandan, denize açılmadan önce evden ayrılmaya karar veren bir kedi varsa, bu bir kedidir. felakete yol açacakdüşünüyorlardı.

Hatta iskelede kavga eden iki kedi görseler; bir melek ve bir şeytanBu, mürettebatın ruhları için savaşmaya başladığı ve kaderlerinin belirlendiği anlamına geliyordu.

Kediler ayrıca uzun yolculuklarda vatan hasreti çeken denizcilerin moralini yükseltti.

Elbette vatanlarından ve ailelerinden uzaktaki denizcilerin sevgiye ihtiyacı vardı. eğer kediler bu görevi üstlenmekonlara karşılıklı sevgi verdi.

Üstelik tüm denizciler tarafından sevilen maskotlar oldukları için mürettebatın ortasında bağların oluşumuonlar da yardım ettiler.

İkinci Dünya Savaşı’nın sona ermesinden sonra donanma gemilerinde kedilerin özel konumu hızla gerilemeye başladı.

Fare ve haşere kontrolündeki gelişmeler nedeniyle; gemilerin solucanlarını yok etmek olan kedilerin birincil işinin modasıgeçti.

Kedilerden nefret eden gemi kaptanları onları ‘gereksiz oyalama’ olarak sınıflandırmaya başladı ve artık kediler yastıklarımızın üzerinde uyuyor. gemideki varlıklarkademeli olarak silinir.

Kaynaklar: National Geographic, Historynet

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu