Haber

Deprem bölgesinde 8.550 artçı sarsıntı meydana geldi

Türkiye, 6 Şubat’ta Cumhuriyet tarihinin en şiddetli depremiyle sarsıldı.

Kahramanmaraş merkezli iki büyük depremden etkilenen 11 il enkaza döndü.

Deprem 43 binden fazla insanın ölümüne neden oldu.

Enkaz çalışmalarının devam ettiği bölgede geçtiğimiz günlerde Hatay merkezde 6.4 ve 5.8 büyüklüğünde iki deprem meydana geldi.

Yine paniğe yol açan sarsıntılarda 6 kişi hayatını kaybetti.

AFAD Risk Azaltma Genel Müdürü Orhan Tatar, deprem bölgesindeki son durumu değerlendirdi.

“8550 artçı sarsıntı meydana geldi”

Bölgede artçı sarsıntıların çok fazla olduğunu belirten Tatar, 5’in üzerinde artçı sarsıntı olabileceğini vurgulayarak, vatandaşların hasarlı binalardan uzak durması gerektiğini söyledi:

8.550 artçı sarsıntı oldu. 4 ayda yaşamamız gereken depremleri 17 günde yaşadık. Her 3 dakikada bir artçı sarsıntı oluyor diyebiliriz.

“5’ten fazla artçı sarsıntı yaşayabiliriz”

Deprem bölgesindeki vatandaşlarımızın da çok ciddi bir travma içinde olduğunu biliyoruz. Büyük bir bölgeyi etkileyen ve birbirini tetikleyen depremler sonucunda 5’ten fazla artçı sarsıntı yaşayabiliriz. Bu artçı sarsıntılar nedeniyle vatandaşlarımızın hasarlı binalardan uzak durması büyük önem arz ediyor.

“Sivas’ın Gürün ilçesi de afet bölgesi ilan edildi”

Sivas’ın Gürün ilçesi de hayat kurtaran afet bölgesi ilan edildi. Deprem bölgelerimizde hasarlı binalardan eşya alınması yasaktır. Vatandaşların buna kesinlikle uyması gerekiyor.

Bölgedeki en değerli risklerden biri de kaya düşmesi riskidir. Bu yerler tespit edildikçe vatandaşlarımız buradan tahliye ediliyor.

“Dayanışma için herkese teşekkür ederim”

Burada deprem bölümündeki arkadaşlarımız da çok ciddi bir şekilde deprem ve artçı sarsıntıları inceliyorlar. Aynı zamanda yurt dışında da bu süreci birlikte yönetiyoruz. Özellikle TÜBİTAK’ın acil durum güçlendirme programı kapsamında çok sayıda araştırmacı bulunmaktadır. 109 proje kapsamında 59 kurumdan yaklaşık 700 uzman sahada görev yapıyor. Her biri farklı bir alanda misyona sahip araştırmacılar. Bu dayanışma için herkese teşekkür ederim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu