Ekonomi

BES alacakları için bankalara devir düzenlemesi

Sigorta ve Bireysel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK), bireysel emeklilik (BES) sözleşmelerinden doğan devlet katkısı dışındaki alacaklarının tamamının veya bir kısmının bankalara devrine izin veren düzenleme yaptı.

Resmi Gazete’de yayımlanan Bireysel Emeklilik Sistemine İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik uyarınca, katılımcılar, BES sözleşmelerinden doğan devlet katkısı hariç alacaklarının tamamı veya bir kısmı, her türlü idari ve isim tedbir, haciz, iflas, rehin vb. sözleşmeler ile alacağın bir kısmını sözleşme yoluyla bankalara devredebilecektir.

Bu kapsamda, alacak süresi sözleşmesi bedelinin tahsil edildiğinin veya ilgili kredi borcunun kapatıldığının banka tarafından emeklilik gözetim merkezi aracılığıyla şirkete bildirilmesinden sonra alacak süresi sözleşmesi sona erer.

Banka, kredi borcunun vadesinin gelmesinden 30 gün sonra devreden alacaktan kalan borcun tahsil edilmesini talep edebilecek. Bu durumda kalan borç bedelinin ödenmesinde, emeklilik sözleşmesi feshedilerek katılımcıya ödenecek nakit tutarı düşülerek ilgili borç bankaya ödenecektir. Uygulama 6 ay sonra yürürlüğe girecek.

kovancilarajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu