Ekonomi

Yellen: İklim değişikliği varlık değerlerinde düşüşe neden olabilir

Mali İstikrar Gözetim Konseyi’nin İklimle İlgili Finansal Risk Danışma Komitesi’nin ilk toplantısında konuşan Bakan Yellen, iklim değişikliğinin mali etkisine dikkat çekti.

Net sıfır ekonomisine gecikmeli ve sistematik olmayan bir geçişin finansal sistemde şoklara neden olabileceğini belirten Yellen, “İklim değişikliği şiddetlendikçe doğal afetler ve artan sıcaklıklar finansal sistemdeki varlık değerlerinde basamaklı bir düşüşe yol açabilir.” değerlendirmesini yaptı.

Bu etkilerin varsayımsal olmadığına, zaten yaşandığına işaret eden Yellen, ABD’de son 5 yılda yıllık milyar dolarlık felaket sayısının enflasyon hesaba katılsa bile 1980’li yıllara göre 5 kat arttığına dikkat çekti. .

Son dönemde Kaliforniya, Florida ve Louisiana gibi eyaletlerin özellikle şiddetli fırtına ve yangınlara tanık olduğunu belirten Yellen, ülkenin güneyindeki son yıkıcı kasırgaların ve batı kıyısındaki şiddetli fırtınaların iklim değişikliğinin nasıl hızlandığını hatırlattığını söyledi.

Yellen, bu felaketlerin bireyler ve aileler üzerindeki etkisinin yanı sıra ekonomik ve finansal etkilerinin de değerli olduğunu vurguladı.

haber-bahsili.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu