Haber

Tepkilerin odağında yer alan İspanya Futbol Federasyonu Başkanı Luis Rubiales istifa etti

İspanya Futbol Federasyonu (RFEF) Başkanı Luis Rubiales’in, 20 Ağustos’ta oynanan FIFA Kadınlar Dünya Kupası final maçının ardından düzenlenen törende İspanyol futbolcu Jenni Hermoso’ya yönelik jesti hem kendi ülkesinde hem de diğer ülkelerde tepki çekti.

FIFA tarafından 90 gün süreyle futbolla ilgili tüm faaliyetlerden uzaklaştırılan Rubiales, olayın üzerinden bir aydan fazla süre geçtikten sonra sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada görevinden istifa ettiğini duyurdu.

Hermoso şikayette bulundu

İspanya’da hem toplumsal hem de spor ve siyaset dünyasında polemiklere yol açan olaydan 17 gün sonra Hermoso savcılığa başvurdu.

İspanyol futbolcunun, söz konusu dudak öpme olayı sırasında rıza göstermediğini belirterek başkent Madrid’de Ulusal Mahkeme Savcısı Marta Durantez’e giderek Rubiales hakkında suç duyurusunda bulunduğu bildirildi.

Mahkeme kaynakları, savcılığın dilerse Hermoso’yu ‘cinsel taciz’le suçlayabileceklerini belirttiğini, Hermoso’nun önümüzdeki günlerde bu suçlamaya başvurabileceğini iddia etti.

Milli takım antrenörünü görevden aldı

İspanya’yı tarihinde ilk kez kadın futbolunda dünya şampiyonu yapan teknik direktör Jorge Vilda, ülkede yaşanan feminizm ve eşitlik tartışmalarının ardından görevden alındı.

Yaklaşık 8 yıldır İspanya Kadın Milli Futbol Takımı’nın teknik direktörlüğünü yapan Vilda, takımını dünya şampiyonu yaptıktan sonra sözleşmesinin uzatılacağı ve maaşına zam yapılacağı vaatlerine rağmen Rubiales olayı nedeniyle görevden alındı.

sefaatli-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu