Haber

Kınık Çepni Boylu Derneği Açıldı

Kınık’ta yaşayan Çepnileri bir araya getiren Kınık Çepni Boyu Derneği’nin açılışını Kınık Belediye Başkanı Dr. Sadık Doğruer yaptı.

Kınık semtinde yaşayan Çepniler, kültürlerini yaşatmak ve gelecek nesillere aktarmak için bir dernek çatısı altında gündeme geldi.

Son dönemde ilçede kurulan Türkmen Çepni Boy Derneği çatısı altında kültürel ve sosyal faaliyetlerini yürüten çepniler, Kınık Çepni Boy Derneği’ni kurarak sosyal ve kültürel alanda daha aktif olma kararı aldı.

Derneğin açılışına Kınık Kaymakamı Abdurr Ahman Çelebi, Kınık Belediye Başkanı Dr. Sadık Doğruer, Kınık Çepni Uzunlu Dernek Başkanı Salim Yılmaz, dernek üyeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Derneğin açılışını Kınık Kaymakamı Abdurrahman Çelebi ile birlikte yapan Kınık Belediye Başkanı Dr. Sadık Doğruer yaptığı konuşmada Anadolu insanının kültürel devamlılığının önemine ve Çepnilerin yiğit bir millet olduğuna vurgu yaparak, “Köklerimizi bilmeden geleceğe yürümek, geleceği inşa etmek mümkün değil. Çepniler bu coğrafyada barış içinde yaşamış, milli mücadelede ay-yıldızlı bayrağın altında yer almış yiğit bir millettir. Bu derneğin kurulmasında emeği geçen başta dernek başkanımız olmak üzere üyelere teşekkür ederim. Katkıda bulunan herkese teşekkür etmek istiyorum. İlçemizde ve bölgemizde Çepni kültürü ile ilgili çok değerli hizmetler yapılacak. Ona inancım sonsuz” dedi.

Açılışın ardından Kınık Çepni Uzunğu Derneği Başkanı Salim Yılmaz, katılımcılara çepni kültürünü anlatarak derneğin faaliyetleri hakkında bilgi verdi.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

tortumhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu