Haber

ABD Temsilciler Meclisi İsrail’e 14,3 Milyar Dolarlık Yardım Paketini Onayladı

ABD Temsilciler Meclisi, Cumhuriyetçilerin İsrail’e yönelik 14,3 milyar dolarlık yardım paketi için talep ettiği tasarıyı onayladı.

Tasarı 226 “Evet” oyu ile kabul edildi

ABD Temsilciler Meclisi’nde yapılan oylamada tasarı, 196 “hayır” oyuna karşılık 226 “evet” oyu ile kabul edildi. Cumhuriyetçi tasarıya 12 Demokrat üye destek verirken, 2 Cumhuriyetçi üye “hayır” oyu verdi.

HAVA SAVUNMA SİSTEMLERİNE 4 MİLYAR DOLAR AYRILACAK

İsrail’e 14,3 milyar dolarlık yardım paketi öngören tasarıda, 4 milyar dolar İsrail’in “Demir Kubbe” ve “David Sling” hava savunma sistemlerine, 1,2 milyar dolar ise “Demir Işın” hava savunma sistemlerine tahsis edilecek. savunma sistemi. planlandı. Tasarı, yardımın ABD İç Gelir İdaresi’ne (IRS) sağlanan fondan kesilmesini öneriyordu. Tasarının yasalaşması için hem Senato’nun hem de ABD Başkanı Joe Biden’ın onayını alması gerekiyor.

Senatonun geçmesi beklenmiyor

ABD Senatosu Çoğunluk Lideri Senatör Chuck Schumer, tasarının “çok kusurlu bir teklif” olduğunu belirterek, Senato’nun tasarıyı “değerlendirmeyeceğini” duyurdu. Kendi acil yardım paketleri üzerinde çalışacaklarını belirten Schumer, bu pakete İsrail, Ukrayna ve Gazze’ye yapılacak insani yardımların da dahil edileceğini belirtti. Demokratların çoğunlukta olduğu Senato, Cumhuriyetçilerin Ukrayna’ya yapılan yardımı hariç tutma ve Ukrayna’ya IRS fonları sağlama önerisine karşı çıkıyor.

BİDEN VETO VERECEĞİNİ AÇIKLADI

ABD Başkanı Joe Biden yönetimi, çoğunlukla Ukrayna ve İsrail’i desteklemek ve ABD-Meksika sınırındaki güvenlik önlemlerini artırmak için Kongre’den 105 milyar dolar ek fon talep etmişti. Beyaz Saray, Temsilciler Meclisi’nde Cumhuriyetçilerin önerdiği, Ukrayna’nın dahil edilmediği, yalnızca İsrail’e yönelik bir yardım paketi öneren yasa tasarısına tepki gösterdi ve Biden, tasarıyı “önüne gelirse” veto edeceğini belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu